Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Truth teller

Hmm

Kolem stáda jelenů se pohybuje tygr. Sežere jeden kus za týden. Pokud stádo nevystřílíme, tygra se nikdy nezbavíme.

0/0
24.8.2011 19:21

JiPot

diky za clanek

podepreny citacemi, dokumentaci, bez emoci, ktere do tehle debaty absolutne nepatri. Mate moji podporu.

0/0
14.8.2011 21:48

antizelenka

hezká ukázka demagogie

zvláště jak jste se "věnoval" vzdálenosti 1 nebo 2,5 km od hospodářských lesů Kašperku a zdůrazňování toho, že kůrovec doletí maximálně 500m. Kůrovec sice aktivně nelétá ( to snad víte), ale hlavně tu vzdálenost potřebnou k dosažení cíle ( lesy Kašperku) holt zdolá na několik generací ( až 3x za rok) a HLAVĚ bude značně znásoben množstevně. Jinými slovy teď sežere 4000 stromů, popletí o 500m a sežere 8000 stromů, opět popoletí a až se bude zasahovat v "hospodářském lese" tak vznikne ta obrovská holina že to bude katastrofa.

0/0
10.8.2011 20:34

antizelenka

Re: hezká ukázka demagogie

další demagogická manipulace hodná Goebelse je výběr fotografií.

fotka "uschlého lesa" nastojato s krásně velkými stromky má dokládat jak se příroda rychle vzpamatuje, ale jednak je les už několik let uschlý a evidentně ještě před napadením kůrovcem byly malé semenáčky zaklíčené.

na druhé fotografii jsou čerstvě pokácené a oloupané stromy i s čersvými pilinami a HLAVNĚ fotka  jako jediná není focená proti nebi, prot působí podstatně hůř a depresivně a zdravé stromy které tam stojí nejdou skoro postřehnout  ( nafotit to samé místo za pár let tak vidíte krásný les)

0/0
10.8.2011 20:52

antizelenka

Re: hezká ukázka demagogie

třetí manipulace -

mapka místa je z běžné turistické mapy, ale proč jste VYMAZAL ty turistické cesty a nahradil je zelenou barvou ??? takto to navozuje nesprávný dojem, že celá oblast je nějaké chráněné území.( stačí se podívat na mapy.cz - modrava )

celkový dojem z vašeho textu manipulace od začátku do konce.8-o

0/0
10.8.2011 20:56

log-out

Re: hezká ukázka demagogie

A todle už je jen úsměvné: pokud Vaše veškeré odborné výhrady vrcholí tím, že zvolil mapu bez turistických cest (ty vedou např. i Boubínem, takže naprosto nechápu, jakou mají relevanci). Pokud nesouhlasíte jen s tímto, tak byste se měl jít okamžitě přidat k blokádistům, protože zbylé argumenty, které jste nijak nerozporoval, jsou daleko závažnější než to, zdali je fotka tmavá či světlá, nebo jestli je na mapě.

-

Navíc jsem přesvědčen, že rozhodně žádnou zelenou barvou nic nepřemazával (to by tam chyběli vrstevnice atd...), jen prostě vypnul vrstvu turistických cest - vzhledem k tomu, že vedou právě po hranicích vyznačováaných oblastí, bylo by to prostě nepřehledné.

-

Jinými slovy - s odpuštěním, Vaše argumenty jsou ničím nepodložená a navíc i kdyby byla pravdivá tak nesmyslná obvinění z malicherností, zatímco fakta nerozporujete.

+1/0
10.8.2011 22:03

log-out

Re: hezká ukázka demagogie

No ono v lese, o který se jedná, v drtivé většině probíhá přirozená obnova a tak jsou tam semenáčky přirozeně zaklíčené? Co je na tom za demagogii. Fotka po sanaci pak je focena směrem na zem proto, aby bylo vidět, že jestli tam nějaký semenáček předtím byl, tak teď už ne...

0/0
10.8.2011 21:45

log-out

Re: hezká ukázka demagogie

V té váší argumentaci jsou ale dvě díry

- lze chytit i tu druhou a další generaci

- proč se tedy nekácí v lesích mezi Ptačím potokem a Kašperkami, které jsou taktéž napadeny kůrovcem? Proč se kácí pouze v cenných lesích a nikoli v lesích, co Kašperky ohrožují "nejvíce"?

0/0
10.8.2011 21:43

Gunter von Bahnhof

Re: hezká ukázka demagogie

Víte kdo je na diskusy největší chudák?

Ten, kdo si musí odpovídat na své příspěvky sám. Také pěkná demagogie

0/0
11.8.2011 8:32

qqx

.

I když s Vaším článkem v některých částech nesouhlasím, musím za něj poděkovat. Je napsaný srozumitelně a skutečnosti dokladovány fotkami, odkazy. citacemi.

Co mne tedy překvapilo, je mapka u bodu 2., ze které je vidět, že lokalita Ptačí potok je obklopena bezzásahovými zónami. 

A ještě otázka na závěr : pokud se tedy v bezzásahové zóně kácet nebude, kurovec "sežere" všechny stromy  a pak sám vyhyne ? Protože pokud ne, tak v čase zlikviduje i nově vyrostlé kultury a les tam nebude nikdy. Nebo nové kultury již nenapadá ? Nebo jsou nové kultury odolné vůči kurovci ? Vážně nevím.

0/0
9.8.2011 23:47

dolch

Re: .

Nový les rozhodně odolnější bude, a je jedno, jestli bude vysazen uměle, nebo vznikne náletem. Ale o tom to není. Důležité je, jak se zbavit toho kůrovce. Co pamatuji, tak kácením se na Šumavě proti lýkožroutu bojovalo už mnohokrát, a to i před rokem 1989. A nikdy to k ničemu nevedlo. To, co se tady děje dnes, jsem už zažil za svůj život několikrát a vždy se stejným výsledkem. Je to jako rakovina a chemoterapie. Proto bych nekácení viděl jako alternativní medicínu, jako pokus, kterému je minimálně dobré dát šanci. Jenže na to, aby se prokázalo, jestli je to dobrá metoda nebo ne, potřebujeme minimálně takových 50 let. A ne že to zkusíme jenom na pacientech v terminálním stádiu a pak prohlásíme, že tudy cesta nevede. To je pak o ničem.

0/0
9.8.2011 23:58

antizelenka

Re: .

nový les rozhodně NEBUDE odolnější, jednak to zase bude smrková monokultura ( kde by se taky vzal jiný strom) a stejnověká, stromu budou potomci smrků sežraných kůrovcem, tedy ty s nižší odolností a větší náchylností k nemocem.

Navíc to jsou NEPŮVODNÍ smrky dovezené kdysi z ALP a na Šumavu se vůbec nehodí - viz vědecké studie.

P.S. kdyby Vás to zajímalo, původní Šumavský smrk se vyznačuje hlavně větvemi povyslými směrem dolu po kterých mimo jiné sníh sklouzne a strom se nezlomí.

0/0
10.8.2011 21:01

dolch

Re: .

A já bych si tipnul, že bude odolnější. Už jen proto, že nedostane ty strašné dávky exhalací, kterým musely čelit dnešní vzrostlé stromy. Přeci jenom ovzduší se od roku 1989 zlepšilo docela dost, to snad souhlasíte, ne?

0/0
10.8.2011 21:49

log-out

Re: .

A co jiného by tam mělo být než smrková monokultura???

-

Les vzniklý přirozenou obnovou je jednak více věkově rozrůzněn, jednak při jeho obnově působí daleko silnější přirozený výběr, jednak na sanovaných holinách se daří méně odolnému typu smrku (rychlerostoucímu). Výsledek je, že opravdu odolnější les vznikne. Šumavský smrk to nebude, ale ten by tam nebyl ani po výsadbě, anžto k dispozici není.

0/0
10.8.2011 21:50

habr

Re: .

Kůrovec v lese prakticky nikdy nevyhyne, jen s počtem potravinové příležitosti se snižuje či zvyšuje jeho populace. Tento druh kůrovce - lýkožrouta smrkového napadá starší smrky + 60 let a především napadne oslabené stromy. Třeba polomem, zastíněním silnějším stromem, poškozením kmene a kořenů houbami, vysílením při silné produkci semen, prudkým osloněním, zaklesnutím vody (sucha, meliorace, ...). když je populace silná - kalamitní stav, kůrovec dokáže překonat vysokým náletem obrannou zónu zdravého smrku - zavalení závrtu pryskyřicí.

Samička klade až 100 vajiček uvádí se, že populace vylétnutá z jednoho stromu zničí dalších až 8, jeden samečem má jednu až 3 samičky. Velikost plochy púro jednu rodiny je asi 25 x15 cm. Při silném náletu se tyto plochy dotýkají.

Takže pokud se nechá kůrovec přirozenému vývoji přibližně z plochy ze které vylétne zničí 4 násobně velkou novou plochu.. generace jsou v roce zpravidla dvě. Nikdy nezahyne, protože vždy v lese bude starší strom.

0/0
10.8.2011 22:00

log-out

Re: .

Ale vzhledem k tomu, že i když zlikvidujeme kalamitu, za chvíli je tu znova, tak máme dvě možnosti: rezignovat na přirozenou přírodu, nebo rezignovat na boj s kůrovcem. V celé západní Evropě si vybrali druhou možnost, jen my Češi jsme zas chytřejší....

0/0
10.8.2011 22:19

jpvJ

Šumava v rukou lesů ČR.

Pořád nechápu jedno, když se na Šumavě  po staletí hospodařilo, jsou zde přirozené i uměle vysazené smrčiny, jak to, že "biotopy" za které Vy ekologové bojujete jsou ještě vůbec zde? Jak to, že v době, kdy to byl les hospodářský, tyto cenné lokality živočichů a rostlin tedy už dávno nezanikly? Pokud tedy se nechá les "sežrat" kůrovcem, vznikne zde něco nového, tedy nepůvodního, nebo původně původního? Jinak se neustále někdo ohání Bavorským parkem. Tento park nabízí místním lidem více pracovních příležitostí, než původní lesy. Jak je to unás? Lidé přicházejí o práci v lesích, kde po staletí pracovali, ekologové jim dávají neustále najevo, že páni jsou zde oni, politici za ně lobují a s obcemi se nevede žádný rozumný dialog.

+1/0
9.8.2011 21:47

sir Humprey V.

Má.

0/0
9.8.2011 13:41

Jan Borovička

Re: Má.

No jo, anonymní "inteligenti", co chtějí regulovat přírodu jen kvůli tomu, že to chce teplej KGBák z Hradu ;-D

0/0
9.8.2011 14:05

_-1-_

Re: Má.

Můj obdiv ....................... napsat do jedné věty tolik nesmyslů, to je umění! R^

0/0
9.8.2011 21:54

Faustino

Pikantní je

popis pod fotografií: "Není zajímavější pozorovat, jak se les mění bez lidských zásahů ..."

Já tam vidím, že les se "mění" zase ve smrkovou monokulturu.

0/0
9.8.2011 12:48

Faustino

Re: Pikantní je

Váš soukmenovec Soininen bude ovšem tvrdit, že takový smrkový podrost umoří tráva.

0/0
9.8.2011 12:55

johnpeters

Re: Pikantní je

Né,poroste tam kukuřice! Vtip je v tom,že na různých místech vyroste les různověký,který sám o sobě je proto schopen se skůrovcem vypořádat.Vemte si bágl,stravu na tři dny,zvedněte zadek od webu,a projděte si to zufuss!!:-/

+1/0
9.8.2011 12:59

Faustino

Re: Pikantní je

Přemnožený kůrovec napadne i mladé stromy. Kdybyste strávil v lese dobu co já, tak byste to věděl.

+1/0
9.8.2011 13:11

xychteen

Re: Pikantní je

Se zvednutím zadku od stroje bych docela souhlasil, s procházením ne. Spíš bych doporučil v tom lese jen neočumovat a nedojímat se "semenáčky ve stínu velikánů" , ale něco pořádnýho tam začít dělat... jenže to je bohužel nemožné, bolely by ruce...

0/0
9.8.2011 18:43

sphagnum

Re: Pikantní je

Víš ty vůbec co monokultura znamená, když už jsi to slovo našprtal správně vyslovovat?

0/0
9.8.2011 13:17

Faustino

Re: Pikantní je

Skoro bych se vsadil, že když jsem začal pracovat v lese, tak vy jste nebyl na světě.

0/0
9.8.2011 13:31

airwalk

Re: Pikantní je

Tolikrát už se v souvislosti s Ptačím potokem mluvilo o ekosystému podmáčených SMRČIN. Pokud i přes to ještě někdo argumentuje výtkou, že na takovém místě bez zásahu mičurinců vznikne zase monokultura, tak buďto neví, nechápe nebo nechce pochopit či vědět, že v některých ekosystémech prostě smrk dominuje zcela přirozeně.

Děkuji za článek je plný faktů a přitom velmi srozumitelný. Jak pro koho ovšem :-(

0/0
9.8.2011 13:49

Faustino

Re: Pikantní je

Ano, na takovém místě vznikne znovu monokultura smrku. Budou to potomci té nevhodné sadby dovezené z Alp a dalších míst, která není ta původní Šumavská. Přečtěte si vyjádření knížete.

Tak to má být?

0/0
9.8.2011 14:52

astrudina

Re: Pikantní je

a mladé smrčky bez ochrany ožere lesní zvěř, pokud tedy v tom suchopáru nějaká bude.

0/0
9.8.2011 15:35

dolch

Re: Pikantní je

V podmáčení půdě žádná není. Leda, že by tam vypustili toho zlýho tapíra, co kouše ošetřovatelky do lýtek :-)

0/0
9.8.2011 23:38

log-out

Re: Pikantní je

A vy máte něco lepšího, co by tam mohlo být? Umělou výsadbou by se tam sázali zas stejné stromy. Původní šumavský smrk k dispozici není. Právě proto je o to více třeba dát prostor přírodnímu výběru, a ne dělat kroky proti němu.

0/0
10.8.2011 21:47

habr

Re: Pikantní je

Možná, že tam původně mohla být vtroušena olše šedá, možná i jedle, i když na ni je to taky na hranici. Ale mohla být. Přeci je to les kde se hospodařilo a jedle se mohly vykácet výběrovým způsobem. Stejně tak i staré smrky a následně tak tam proto se mohla vyvinout různověká smrčina. To by chtělo se podívat do archívů majitelů panství (účetní knihy co se kde vytěžilo a prodalo. Ale vsadím, že nic takového není k nalezení..

0/0
10.8.2011 22:15

Jan Ruzicka

A teď tu

o globálním oteplení.

0/0
9.8.2011 12:44

johnpeters

Re: A teď tu

Jsou i tací,kteří musí dát najevo svoji,jak to říct,aby mi to nesmazali,..prostě za každou cenu,že Růžo!Rv:-/

0/0
9.8.2011 13:01ŽebříčkyRedakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.