Divoký východ. Černá sjezdovka, za kterou může kůrovec

Pan Radomír Prus, jednatel společnosti Capital group service a několika dalších firem holdingu Excelsior v posledním čísle týdeníku Horizont obsáhle obhajuje svůj záměr nové ilegální sjezdovky ski areálu Armáda v Dolní Lomné a tiskovou zprávu Hnutí DUHA, které na činnost upozornilo veřejnost, označuje za „blábol“.

Za tuto sjezdovku může kůrovec.

Není prostor zde podrobně rozebírat, čím nová sjezdovka škodí přírodě (netvrdili jsme, že tažní ptáci jsou hlavním problémem). Zhodnocení škodlivosti mělo zajistit veřejné posuzování vlivu záměru na životní prostředí, tzv. EIA, který každý projekt budování nové sjezdovky musí absolvovat. Tento zákon (č. 100/2001 Sb.) platí v České republice již dvanáct let a zatím ho všichni developeři, kteří tu rozšiřovali své sjezdové areály, respektovali. Nikoliv pan Prus, který o povolení ani nepožádal a rovnou vykácel a vybagroval jeden a půl hektaru lesa. To je počínání na kulturní úrovni firem zemí daleko na východ od nás, které jsou zvyklé ignorovat základní ekologické ohledy.

Pokud by pan Prus těžil dřevo jen z důvodu napadení kůrovce, jak se snaží veřejnosti namluvit, musí v každém případě do dvou let vzniklé holiny zalesnit (určitě raději listnatými dřevinami než další smrkovou monokulturou). Capital group service místo toho žádá o trvalé vyjmutí 3,6 hektarů z lesního půdního fondu. Na vyřízení žádosti firma nečekala, rovnou do lesa poslala buldozery, které výsek (zcela náhodně mu kůrovec vtiskl tvar sjezdovky) vyfrézovaly dohola. Mimochodem – dle posudku zpracovaného odborníky z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti bylo z vykácených stromů kůrovcem napadena pouhá pětina.

Typický kůrovcový zásah: výběrovou težbu provedli odborníci.

Veřejná kritika divokých developerských praktik má být údajně v rozporu s Ústavou ČR.  Součástí ústavního pořádku České republiky je Listina základních práv a svobod, která praví, že vlastnictví zavazuje a „nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem“.  O tom, zda jsou zákony porušovány, nerozhodují právníci pana Pruse, ale příslušné úřady – Správa CHKO Beskdydy nebo Městský úřad v Jablunkově, které rozsáhlé porušení lesního zákona a zákona o ochraně přírody konstatovaly jednoznačně. Nyní je na České inspekci životního prostředí a Policii ČR, jak bude developer potrestán.

Článek byl zaslán k otištění redakci týdeníku Horizont.

Autor: Miroslav Kutal | pátek 8.3.2013 20:53 | karma článku: 20,71 | přečteno: 1023x
  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2870x
Vystudoval systematickou biologii a ekologii, od roku 2002 působí v Hnutí DUHA, především v olomoucké místní skupině. Zabývá se především ochranou a monitoringem velkých šelem, ochranou lesů a zeleně. V současnosti je také doktorandem Ústavu ekologie lesa Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.