Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příští povodeň ve Slavoníně může být menší

12. 08. 2010 18:32:00
Česká zemědělsky obdělávaná krajina prošla za posledních šedesát let radikálními změnami. Násilné scelování pozemků v 50. letech 20. století znamenalo rozsáhlé zjednodušení a rozorání krajiny: likvidaci remízků, mezí a stromořadí podél polních cest. Během 50. let se rozloha rozptýlené zeleně snížila čtyřikrát, její celkový úbytek do roku 1990 činil 50 000 hektarů a byly zrušeny dvě třetiny polních cest. Tyto neobdělávané plochy byly základní kostrou pestré přírody – sloužily jako domov pro mnoho druhů ptáků, menších savců, hmyzu nebo rostlin, chránily půdu před erozí a zadržovaly vodu v krajině. Rozptýlená zeleň tak ve výsledku zvyšovala ekologickou stabilitu krajiny.

V posledním desetiletí se v Česku objevuje ještě další problém: výrazně ubývá samotné zemědělské půdy. Od roku 2000 se jedná průměrně o 10 hektarů denně, v letech 2007–2008 dokonce více než 13 hektarů za den, většinou je úrodná půda vyjmuta ve prospěch výstavby výrobních nebo obytných ploch.

Rozloha zpevněných ploch ČR je nyní přibližně srovnatelná s územím Lucemburska (2500 km2). Při průměrném množství srážek v ČR (700 mm ročně) dopadne na takto velkou plochu cca 1,6 miliardy m3 vody, tj. téměř polovina objemu všech vodních nádrží v naší zemi. Zatímco půda zarostlá vegetací má vysokou míru vsaku (odteče jen cca 5 % srážek), u zpevněných ploch je míra vsaku téměř nulová. Je zjevné, že zejména při intenzivních srážkách tato voda ihned odtéká po povrchu a velmi významně tak přispívá ke vzniku povodní.

Jaké důsledky má nepromyšlená zástavba krajiny novými obchodními centry a dalšími developerskými záměry, připomněla víkendová lokální povodeň ve Slavoníně. Škody, které způsobila voda z rozvodněné říčky Nemilanka, mohly být výrazně nižší, kdyby před 10 lety, když Magistrát města Olomouce zástavbu v lokalitě Horní Lán povoloval, vhodnými způsoby kompenzoval omezené možnosti krajiny zadržovat vodu.

Hnutí DUHA a sdružení Nemilanka tehdy namítali, že obchodní centra s parkovišti na Horním Lánu a v lokalitě „Pod Vlachovým", prosazené developery a společností GEMO, zhorší vsakování dešťových srážek a dále sníží ekologickou stabilitu krajiny. Ekologické organizace navrhly kompenzační opatření, která spočívala v zachování nivy Nemilanky a realizaci opatření na lepší zasakování vody u nově stavěných objektů. Namísto toho došlo ke zničení 2 hektarů nivy Nemilanky a mokřadů, které jsou klíčové pro zadržování vody v krajině a tlumení povodní.

Příští povodeň však přesto může být menší. Magistrát města Olomouce však musí odmítnout navrženou podobu (koncept) územního plánu, který v povodí Nemilanky umisťuje další betonové plochy (například u ulice Balcárkovy). Další developerské projekty jsou plánovány na Tabulovém vrchu na Nové Ulici – takzvaném zeleném horizontu města, kde se nachází pramenná oblast potoka Nemilanka. Vzrostlá zeleň dnes v lokalitě vytváří také široké možnosti rekreace. Zatrubněnou Nemilanku je v některých místech také možné revitalizovat s pomocí příspěvků Evropské unie a vrátit tak narušenému ekosystému jeho přirozené funkce. Jinak bude Slavonín v permanentním ohrožení povodněmi.

Autor: Miroslav Kutal | čtvrtek 12.8.2010 18:32 | karma článku: 10.82 | přečteno: 1188x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Radek

Co dokážou zubožené menšiny které emigrují za lepším životem

Poté co Španělé a Portugalci dobyli ty civilizované národy v Americe, a Angláni se museli spokojit s divochy, tak zubožení Evropaně si to našněrovali do Ameriky. Území kde dnes leží USA bývalo obydleno kulturami které neviděly

22.7.2017 v 0:15 | Karma článku: 28.41 | Přečteno: 663 | Diskuse

Jana Slaninová

Burácející kina

V době, kdy moje o dva roky mladší ségra byla "mazák", protože už chodila na základce do první třídy, na zahradě u babičky zakopla o skleničku a jak pád nemohla vybrat, ještě na ni dupla.

21.7.2017 v 20:02 | Karma článku: 10.07 | Přečteno: 358 | Diskuse

Pavel Hruban

Blahoslavený Hroznata

V letošním roce uplynulo 800 let od smrti blahoslaveného Hroznaty, člena premonstrátského řádu a patrona plzeňské diecéze.

21.7.2017 v 16:49 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 220 | Diskuse

Lucie Pražáková

Damiánův zápisník

Mívali jsme černého kocoura, říkali jsme mu Damián. Damián již několik let prohání se svojí tříbarevnou kamarádkou Lindou duhové myšky v kočičím nebi, před nedávnem jsem však ve sklepě mezi starými krámy našla jeho zápisník.

21.7.2017 v 15:47 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 169 | Diskuse

Milan Šupa

Jsou Slované méněcenná rasa? Z hlediska západu žel ano!

Pro západ jsou Slované stále cosi méněcenné, co mu má sloužit. Západ totiž vždy byl a stále je vůči Slovanům nepřející a nevraživý.

21.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 37.95 | Přečteno: 1972 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2814
Vystudoval systematickou biologii a ekologii, od roku 2002 působí v Hnutí DUHA, především v olomoucké místní skupině. Zabývá se především ochranou a monitoringem velkých šelem, ochranou lesů a zeleně. V současnosti je také doktorandem Ústavu ekologie lesa Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.